SÚBOR
4 min. čítania

Okresné riaditeľstvo HaZZ v Partizánskom upozorňuje

Povinnosť vlastníkov domov pri vykurovaní

Okresné riaditeľstvo HaZZ v Partizánskom upozorňuje, že pri inštalácii resp. výmene zdroja vykurovania (kotla) je fyzická osoba povinná inštalovať a prevádzkovať len také vykurovacie telesá, ktorých vlastnosti je možné dokladovať potvrdením o zhode výrobku, prípadne certifikátom v súlade s platnou legislatívou. Inštalovanie a sprevádzkovanie vykurovacieho telesa prenechať osobe s požadovanou odbornou spôsobilosťou v súlade s pokynmi výrobcu. Pred začatím používania nového vykurovacieho telesa je užívateľ povinný zabezpečiť vykonanie preskúšania komína odborne spôsobilou osobou.

Počas celého vykurovacieho obdobia a užívania vykurovacieho telesa a komínového telesa je užívateľ povinný:

• udržiavať komín v dobrom technickom stave a zabezpečovať jeho pravidelnú kontrolu a čistenie,
  • skladovať a ukladať horľavé materiály v dostatočnej vzdialenosti od vykurovacích telies a iných horúcich povrchov spojených s vykurovacím telesom,
  • nepoužívať na rozkurovanie horľavé kvapaliny ( benzín, acetón a pod. )
  • udržiavať čistotu a poriadok v okolí vykurovacieho telesa a komínového telesa ( hlavne neskladovať horľavý materiál v blízkosti komínového telesa na povalových priestoroch )
  •  nepoužívať poškodené vykurovacie telesá.

V prípade vzniku požiaru je občan povinný nahlásiť vzniknutý požiar na  telef. č. 150 alebo 112.

Občan je povinný vykonávať kontrolu a čistenie komína počas celého užívania v rámci vykurovacieho obdobia, ale aj mimo neho - pokiaľ je vykurovacie teleso v prevádzke nasledovne:

1. ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW:
    1.    raz za 4 mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé a kvapalné palivá,
    2.    raz za 6 mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky,
    3.    raz za 12 mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivo a ak ide o komín s vložkou.
  2. ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW:
    1.    raz za 2 mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé a kvapalné palivá,
    2.    raz za 6 mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá .

Sadze a kondenzát nahromadené v zbernej časti komínového prieduchu sa musia vyberať pri každom čistení komína. Pred uvedením  spotrebiča do prevádzky sa musí vykonať jeho kontrola a čistenie.

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Vykurovacie obdobie hasiči 2023 na obce DHZ Veľkosť: 132.1 kB Formát: pdf Dátum: 23.10.2023