Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

HASIČSKÝ A ZÁCHRANNÝ ZBOR EVIDUJE VÝRAZNÝ NÁRAST POŽIAROV V PRÍRODNOM PROSTREDÍ

Dátum: 10.04.2022
Autor: Obecný úrad
Počet videní: 103
HASIČSKÝ A ZÁCHRANNÝ ZBOR EVIDUJE VÝRAZNÝ NÁRAST POŽIAROV V PRÍRODNOM PROSTREDÍ

Ministerstvo vnútra SR 

Za ostatných pár týždňov zaznamenali hasiči zvýšený výskyt požiarov, ktoré vznikajú plošným vypaľovaním porastov, drevín a biologického odpadu. S príchodom jari hasiči veľmi často zápasia so spaľovaním suchej trávy, lístia a vetví z poorezávaných stromov. Tento typ požiarov každoročne dominuje v štatistike požiarovosti z hľadiska počtu požiarov. Za prvé tri mesiace roku 2022 zaevidoval Hasičský a záchranný zbor 1 363 požiarov spôsobených vypaľovaním trávy a suchých porastov. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka sa táto štatistika navýšila až o 1050 požiarov ! V ich dôsledku došlo k zraneniu dvoch osôb a jedna osoba bola usmrtená.V prvom štvrťroku 2022 zasahovali hasiči celkovo pri 4 261 požiaroch, pričom práve 3 338 vzniklo v prírodnom prostredí. Oproti uplynulému roku nastal nárast v počte požiarov v prírodnom prostredí o takmer 191,8 % !
Plošné vypaľovanie tráv a porastov zakazuje zákon o ochrane pred požiarmi, ktorého porušenie môže stáť občana do 331 eur. Ak by sa však takéhoto priestupku dopustila právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.