Oslobodenie Krásna

Dátum: 02.04.2021
Oslobodenie Krásna

Oslobodenie

Veľká noc pred 76 rokmi...
Oslobodenie obce KRÁSNO 2.4.1945
Prišla sobota pred Veľkou nocou, od včasného rána sa do dediny dopravovali nemecké oddiely. Množili sa počty privezených zranených a mŕtvych Nemcov, obzor osvetľovali výstrely diel, tlmené dunenie kanonád sa zosilnievalo, čo znamenalo blížiaci sa front. Nemci si v jednom dome v obci zriadili vysielaciu stanicu. Boli však stále viac a viac nervózni, pretože v nedeľu večer už nemohli dostať žiadne spojenie. Veľkonočný pondelok 2.4. 1945 približne o 03,00 hod. ráno sa Nemci odtiahli z dediny. Počas prechodu cez rieku Nitru vyhodili do vzduchu most v Chynoranoch. Keď Nemci opustili Krásno, hrdinskí občania išli s nasadením vlastných životov naproti rumunským vojakom, aby im oznámili, že Nemci v obci už nie sú. Opatrne niesli bielu zástavu, aby ich hneď nezastrelili ako špiónov. Keď sa prieskumná hliadka presvedčila o pravdivosti oznámenia týchto občanov, do obce prúdili nekonečné šíky vojakov. Napriek tomu sa to nezaobišlo bez strát na ľudských životoch. Dvaja rumunskí vojaci zomreli na následky strelných zranení a boli pochovaní na miestnom cintoríne pri starej kostnici, odkiaľ ich po vojne preniesli pochovať do ich vlasti.. O 12,00 hod. bola už celá dedina obsadená vojakmi rumunskej armády pod vedením generála Daslenesku. V obci upadlo napätie až na malé výnimky, keď hladní vojaci brali ľuďom prasce, sliepky a zajace na svoju obživu. Oddiel Rumunov sa v obci zdržal približne 2 až 3 dni. Potom sa presunuli smerom na Bánovce. Na večer Veľkonočného pondelka prišli do dediny vozy s ranenými rumunskými vojakmi. Zranení vojaci boli uložení do spodnej triedy v školskej budove. Tento nemocničný lazaret bol v dedine asi 2 až 3 týždne. Veliteľstvo bolo umiestnené v prednej izbe u Peciarov oproti fare.
Česť všetkým tým, čo padli za našu slobodu.

IMG_20210401_0001