apríl

Deň Zeme v Krásne

 

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko trvá plechovke rozklad v prírode? Alebo polystyrénu, papieru, umelej hmote, sklu? Sklo sa v prírode nerozloží nikdy. Lesy sú plné rôzneho odpadu od papiera, zapaľovačov, fliaš, skla, igelitových sáčkov, tašiek…a kto je ich hlavnou príčinou? MY, ľudia.
Neviem prečo, ale väčšina ľudí, akonáhle je vonku, vyhadzuje papieriky od cukríkov, od čokolády, flašu od vody, na zem. Doma to ani jeden z nich neurobí, pretože doma je na to vyhradený kôš a vždy je blízko a po ruke. Ľudia majú skládku odpadu 3km od domu, ale oni to vyhodia na pole neďaleko domu.Takže čím to je, našou lenivosťou, pohodlnosťou, neohľaduplnosťou? Nie je to ani jednou vlastnosťou, ale všetkými troma sme leniví, neohladuplní a pohodlní.
Deň zeme ? Hovorí snáď niekomu niečo tento sviatok ? V Krásne sa pri príležitosti tochto sviatku miestny dobrovoľný hasiči a ich priatelia rozhodli zorganizovať druhé kolo zbierania odpadkov v prírode .
Tentokrát si zobrali na mušku okolie miestneho Rybníka . Najviac odpadkov ležalo pod hlavnou cestou pri vstupe do obce . To znamená , že okoloidúci svoje autá nezastavia na odpočivadle nad miestnym rybníkom len preto aby si tu oddýchli, ale s chuťou zapĺňajú breh nad rybníkom odpadkami .
Často sa tvárime, že sme milovníci prírody. Je to skutočne príroda, chodenie do lesa a znečisťovanie lesov? Pritom platí "Čo si so sebou do lesa vezmeš, si aj z lesa odnes." Ak to takto pôjde ďalej, nebudeme už ani mať kam do lesa chodiť, veď koho zaujíma pohľad na odpadky v zelenom lese.
Ak sa nad tým nezamyslíme teraz, naše deti a ďalšie generácie budú stále viac trpieť civilizačnými chorobami, pretože budú mať len zlý, znečistený vzduch na dýchanie. Áno, my sa spoliehame na vedu a dnešné technológie, že oni vymyslia lieky na všetko, no nahradia aj prírodu?
Sme dobrovolníci ale nedokážeme zachrániť svet sami pretože tých, ktorým na ňom nezáleží, je oveľa, oveľa viac.
Tak zamyslíme sa nad sebou a uvedomme si, že človek a príroda sa môžu vyvíjať jeden popri druhom a nebráňme prírode, aby sa vyvíjala. Nebojujme s ňou, ale pomáhajme jej, tak ako ona pomáha nám zabezpečiť potraviny, vzduch a iné dôležité veci.